شرکت قطعات فلزی زنجان خودرو با بیش از ۲۰ سال سابقه در زمینه تولید قطعات فلزی، فعالیت خود را با تولید رادیاتور ماشین آلات سنگین آغاز نموده. همچنین این شرکت فعالیت های خود را در بهمن ماه ۱۳۹۷ در سایت شماره یک خود واقع در شهرک صنعتی صفا دشت آغاز نمود. مساحت این کارخانه بالغ بر ۵ هزار مترمربع و متشکل از دو سالن ۱1۰۰ متری جهت پرسکاری و مجموعه سازی میباشد؛ در سایت شماره یک سوله ای مجزا به متراژ ۵۵۰ متر مربع برای انجام فعالیت‌های تخصصی در زمینه قالبسازی تخصیص گردیده است.

واحد های مدیریت بازرگانی منابع انسانی و امور مالی نیز در ساختمان شماره یک با زیربنای ۹۰ متر مربع و در دو طبقه مستقر گردیده اند. ساختمان شماره ۲ این سایت نیز با وسعت ۶۰ مترمربع دپارتمان‌های مهندسی ، کنترل کیفیت، تضمین کیفیت و برنامه ریزی را در خود جای داده است.

تجهیزات هر سالن
از مزیت های این مجموعه برخورداری کامل از تجهیزات مورد نیاز صنعت قطعه‌سازی بوده که از این میان به دستگاه‌های رول بر و گیوتین جهت بازگشایی رول های فولادی، نورد و اصلاح چروک های احتمالی موجود در ورق ها و همچنین سایز کردن شیت ها در ابعاد مورد نیاز تولید قطعات اشاره کرد. سایت شماره ۲ شرکت زنجان خودرو واقع در شهرک صنعتی صفادشت با زیربنای 900 مترمربع مختص نگهداری و انبارش ورق های فولادی و تبدیل رول شیت و بلک و با هدف بالا بردن کیفیت انبارش تشکیل گردیده است.

سالن A که متشکل از یک پرس هیدرولیک ۵۰۰ تن ساخت کشور آلمان با برند SCHULER جهت تولید قطعات نیازمند به کشش بالا، یک دستگاه پرس هیدرولیک ۲۵۰، دو دستگاه پرس ضربه ای ۳۱۵ تن آلمانی با برند ERFURT جهت قالبهای برش، فرم دهیو همچنین قطعاتی با عمق کشش متوسط ۱ دستگاه پرس ضربه ای ۲۵۰ تن آلمانی با برند ایرفورت می باشد، تلاش در تولید قطعات پرسی با بالاترین کیفیت را دارا می باشند. در این مجموعه دستگاه پرس ۳۰۰ تن زرد یه دروازه‌ای سایز کوچک، دستگاه پرس ضربه ای C تایپ 100 تن و یک دستگاه پرس ضربه ای ۶۳ تن جهت تولید توسط قالبهایی با ابعاد کوچک موجود می باشد.

از مزیت های دیگر شرکت زنجان خودرو استفاده از منابع انسانی خبره با سابقه کاری و علمی درخشان در هر یک از بخش‌های مجموعه بوده که تاثیر این امر در کیفیت قطعات تولیدی و سلامت دستگاه ها غیرقابل انکار است و خودم مبین سخت‌کوشی و زحمات تیم نگهداری و تعمیرات میباشد.

سوله B سالن مونتاژ کاری بوده شکل از ۱۱ دستگاه پرس پیش ساخت کشور سوئیس با برند شلاتر، 9 دستگاه گان نقطه جوش جهت مجموعه سازی قطعاتی که نیاز به انعطاف و توانایی بالا در تولید دارند،چهار دستگاه جوش CO2 دستگاه پرچ مالشی میباشد. از دیگر تجهیزات مستقر در این بخش اتاقک جوش CO2 مجهز به سیستم تهویه هوا و توان به کارگیری همزمان ۴ نفر می باشد. شرکت قطعات فلزی زنجان خودرو مفتخر به تولید قطعاتی همچون پنل شراد پراید و دیاق سپر تیبا می باشد که از جمله پر زحمت ترین مجموعه قطعات تولیدی از نظر کیفی در صنعت خودرو هستند.

از نقاط قوت دیگر شرکت نیرو های دقیق و توانمند بخش کنترل کیفیت می باشند؛ این دپارتمان دارای فضای مخصوص جهت انجام تست های تخریب به کمک دستگاه های ویژه این امر و مستقر در خط تولید است.
دپارتمان کنترل کیفیت شرکت زنجان خودرو در مرکز آزمایشگاهی خود با بهره گیری از دقیق ترین ابزارهای اندازه گیری کالیبره شده و به کمک فیکسچرهای کنترلی به صورت دائم اقدام به کنترل کیفیت قطعات تولیدی نموده و جداول دیتا شیت ها، تست ریپورت ها،PIS، SPC و MSA را به کمک نرم افزارهای مینی تب و میلیتاری 4014 تهیه و تنظیم می نمایند.

شاید بتوان کلیدی ترین بخش شرکت قطعات فلزی زنجان خودرو را، بخش‌های مستقر در سالن قالبسازی دانست. این سالن تیم‌های قالبسازی، ابزار سازی و نگهداری و تعمیرات را در خود جای داده است. این گروه‌ها در همکاری تنگاتنگ با دپارتمان مهندسی و با بهره گیری از بهترین تجهیزات مبادرت به ساخت و تعمیر قالبها نموده و توانایی رفع هرگونه نیاز مجموعه در زمینه تعمیرات دستگاههای مستقر را دارا می باشند. دستگاه های مستقر در این سالن عبارتند از، یک دستگاه ماشین فرز CNC تمام اتوماتیک،یک دستگاه فرز یونیورسال، دستگاه تراش یک و دو متری، یک دستگاه دریل رادیال، یک دستگاه سنگ مغناطیس، جرثقیل سقفی به همراه ۲ وینچ 6.3 تنی و در نهایت محوطه شستشوی قالب ها.

از جمله موارد مهم حفظ کیفیت تولید قطعات در صنعت تولیدات فلزی خودرویی به کمک دستگاه های پرسی و پرس جوش، تضمین فشار باد مناسب مورد نیاز دستگاه ها می باشد. در شرکت زنجان خودرو از این رو اقدام به تهیه اتاق کمپرسور با سه دستگاه کمپرسور که در مجموع ظرفیت تقریبی هوای ۱۶ متر مکعب در دقیقه را دارا می باشد و بهره گیری شده است.لازم به ذکر است با استفاده از قابلمه فرمان هوشمند یکی از کمپرسور ها در اکثر زمان های تاریخ به صورت چرخشی در حال آماده به کار قرار دارد تا در موقع لزوم وارد مدار گردد.

این شرکت فعالیت های تولیدی خود را منطبق بر نیازهای مشتریان در گستره بازار های داخلی و منطقه‌ای و با استفاده از آخرین تکنولوژی و فناوری های پیشرفته،توسعه پایدار ، تکیه بر شایستگی های متمایز ناشی از دانش بومی شده منابع انسانی شرکت با حفظ هوشمندی تجاری، رشد و توسعه توانایی های کارکنان به عنوان ارزشمندترین منابع سازمان، ایجاد تصویری مثبت و پایدار در مشتری مداری را سرلوحه ارزش‌های بنیادین خود قرار داده است.

فارسی